петок 29 мај, 2020

Обврска на сите одговорни – Да се врати слободата на медиумите и достоинството на...

Во распаѓањето на општеството во сите сегменти, полека се распадна и информативниот систем, со двата вклучни чинители во него:медиумите и новинарите. Најнапред почна со растурањето...

3.мај Светски ден на слобода на медиумите – Да се врати достоинството на професијата...

Новинарството да биде ослободено од притисоци, а новинарите одговорни кон професијата, е ставот на Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3-ти...

За време на корона со бардот на македонското новинарство Драги Аргировски-Спомени од минатото -релаксација...

  Како ја доживувате состојбата со коронавирусот? И во ова време на самоизолација  поради пандемијата во фокусот ми се спомените од минатото, а со тоа ми...
video

За најмладите – Конечно тв верзија на безвременскиот роман “Зоки Поки“ од Оливера Николова

ТВ-серијата „Зоки Поки“, снимена по безвременскиот истоимен роман на писателката Оливера Николова, најмладите ќе можат да го следат од 4 -ти мај. Десетте епизоди...

Соопштение од ЗНМ -Посакуваме брзо оздравување на колегата Михајлоски и бараме безбедни услови за...

Здружението на новинарите на Македонија со загриженост ја прими информацијата дека уредникот на националната телевизија  „Канал 5“, Гоце Михајлоски, е позитивен на коронавирусот. На...

Онлајн платформата Cinesquare со бесплатна филмска колекција #СедиДома

Дистрибутерската куќа „Катавеј" од Скопје се приклучи во кампањата #СедиДома, овозможувајќи колекција од 200+ бесплатни филмови онлајн преку сопствената домашна онлајн видеотека Cinesquare. Во време...

ТВ и филмскиот сектор е без приходи и бараат владата да излезе со итни...

Телевизиската и филмската индустрија е целосно и сериозно загрозена од кризата и без можност за остварување каков било промет, зашто беше прва на удар...

Здружение на новинари на Македонија – Пакети за заштита на новинарите и медиумските работници...

Информација од Здружението на новинарите на Македонија! Здружението на новинарите на Македонија во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, со цел поголема заштита на новинарите...

Radio Garden- Со еден клик можете да ја свртите планетата слушајќи гласови од...

Дека човекот е најпаметното и најрилагодливото суштество покажуваат и деновиве на епидемија од смртоносниот вирус Ковид 19 на најразличните начини, облици, медиуми што ги...
video

ТАТЈАНА ГОГОСКА- За Евровизија мора да имаш одлична песна, одлични вокали, осмислен настап и...

Повеќемина, штом го прочитаа, сигурно веднаш го познаа Вашето име, Татјана Гогоска, како првата Шефица на македонската делегација на Детска Евровизија. Да се потсетиме, колку...

Следете не

1,624FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести