понеделник 26 октомври, 2020

Статии без илустрација (Wikipedia Pages Wanting Photos), е кампања на меѓународно ниво за вметнување...

Статии без илустрација или на англиски јазик: Wikipedia Pages Wanting Photos (WPWP), е кампања на меѓународно ниво за вметнување на илустрации во википедиските статии...

По барање на ЗНМ ќе се спроведе скрининг за коронавирус на новинари

Соопштение од Здружение на новинарите на Македонија  Министерството за здравство на барање на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за новинари...

ЗНМ објави „Прирачник за етичко известување од избори“ -Избори 2020 во Македонија

Здружението на новинарите на Македонија во пресрет на претстојните парламентарни избори изготви „Прирачник за етичко известување од избори во  Македонија“ кој ќе помогне на новинарите и...

Хуманост- Интернет конкурс за видеоразговор со Кијану Ривс

Актерот Кијану Ривс ќе има средба, односно видеоразговор преку апликацијата „Зум“, со обожавателот кој ќе понуди најмногу пари за „Кем рејнбоу голд” – хуманитарна...

Советот за етика во медиумите на Македонија отстапува од грантот за владина подршка на...

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) информира дека отстапува од грантот во рамки на владината поддршка за здруженија и фондации за мерки за справување...

Советот за етика во медиумите реагира за неетичко и непрофесионално известување

Соопштение од Советот за етика во медиумите Советот за етика во медиумите (СЕММ) продолжува да реагира на зачестените случаи на неетичко и непрофесионално известување, а...

После неколкумесечна пауза, Холивуд ќе почне со работа на 12 јуни

Музичката, филмската и телевизиската индустрија во Холивуд започнува со работа на 12 јуни. Гувернерот на Калифорнија Gavin Newsom во петокот изјави дека телевизиската и...

Клинт Иствуд го прослави 90-от роденден

Легендарниот американски глумец, режисер, продуцент и филмски композитор, Клинт Иствуд вчера го прослави својот 90-ти роденден. Роден во Сан Франциско на 31 мај 1930 година,...

Обврска на сите одговорни – Да се врати слободата на медиумите и достоинството на...

Во распаѓањето на општеството во сите сегменти, полека се распадна и информативниот систем, со двата вклучни чинители во него:медиумите и новинарите. Најнапред почна со растурањето...

НМ, ССНМ, СЕММ- Против избрзани решенија за финансирање на медиумите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Советот за етика во медиумите во Македонија (СЕММ) сметаат...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести