среда 19 февруари, 2020

Oд 23 до 27 август Берово го организира фестивалот „ Етно-плоштад“  

Годинашнто издание на веќе традиционалниот фестивал „Етно плоштад“ во Берово почнува  во петок (23 август) , со свеченото отворање во 20 часот на сцената...

Светски атрактивни градови на кои им се заканува опасност од исчезнување

Џакарта, главниот град на Индонезија, град кој привлекува со својата големина во просторна и архитектонска смисла но и со својата разноликост и се заканува...

Дубровник- 600 години независност од поставувањето на Орландовиот столб

Сместен во срцето на величествениот Дубровник (Ragusa — Рагуза), пред црквата на свети Влах, Орландовиот столб со векови е еден од најпрепознатливите симболи на...

Денеска во Преспа се одржа вториот „Туристички саем“

На плажата Конект бич во Сливница денеска ( 28 јули) ,  се одржа "Туристички саем во Преспа" .По првото минатата година, ова е второ...
turizam

Сицилија – Како да ја доживеете оваа привлечна дестинација

Сицилија е идеална дестинација за активен годишен одмор. Позната  по гастронимијата, прочуена по колоритноста на малите градови и селца, преубавите песочни плажи и чистото...

Париз и туристите- Ако сакате да го посетите градот на светлината ќе имате...

Париз, планира да го забрани пристапот на туристичките автобуси до центарот на градот, присилувајќи ги посетителите во француската престолнина да пешачат, да возат велосипед...

Македонски голф турнир „Macedonian Open“ и државно голф првенство

Македонската Голф Федерација (МГФ) организира  национален голф турнир „Macedonian Open“, кој ќе се одржи од 23 до 25 Август 2019 г.  на терените на...

На традиционалната Галичка свадба 2019 младенци ќе бидат Марина Петровска и Огнен Караѓозовски

Од 12 до 14 јули, Галичник ќе се биде исполнет со звуците на традиционалните зурли и тапани, по повод  46- тото издание на културно-сценска...

10 причини зашто е многу важно да излезете надвор, на отворено и во природа.

Добро е за вашето срце Оние кои поминуваат време во природа полесно одржуваат здрава тежина на своето тело. Ја подобрува вашата меморија и...

Најубавите гробишта како туристичка атракција

  Тадао Андо,познат јапонски архитект, во јапонскиот град Сапоро го проектирал монументалниот храм кој е прекриен со лаванда а во срцето на храмот се наоѓа...

Следете не

1,377FansLike
134FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести