сабота 4 февруари, 2023

Глас на милениците- За Македонското овчарско куче-Караман, границите се повеќе отворени

Убава вест ги израдува љубителите, поддржувачите, одгледувачите и сопственици на Македонското овчарско куче Караман овие денови. "Кинолошкиот сојуз на Р. Македонија" го закити Македонското овчарско...

Топ интервју- За оние кои не можат без љубов, од која чуда се случуваат!

Топ интервју- За оние кои не можат без љубов, од која чуда се случуваат! Разговаравме со Daisy Family Rescuе, организација која се занимава со помош,...

ДЕВЕТ знаци кои покажуваат дека вашето куче ве сака

Лугето ја доживуваат прегратката како знак на наклонетост, но многу од кучињата не го сакаат тоа. Гушкањето на кучињата може кај некои од нив...

Убав пример за сите – сувите гранки место на отпад во преработка за живеалишта...

Општина Карпош со својата механизација сите собрани суви гранки од денеска ќе ги носи во Зоолошката градина – Скопје, каде што ќе бидат преработувани...

Глас на милениците – Amos Shelter е глас на бездомните животни во Гостивар

Oд пред неколку месеци Гостивар со помош на вљубениците во животните има Шелтер, кој вредните Гостиварчани со помош на хумани луѓе успеваат да го...

Живот во кафез- Вознемирувачки состојби во Зоолошките градини

Вознемирувачки информации за животот на животните во Зоолошката градина во Штип, деновиве се шират на социјалните мрежи. Пред некое време исто беше и за...

За нашите миленици

Никој не умее да ви возврати со толкава благодарност и на најмалото внимание. Сепак, понекогаш е потребно да им обрнете дополнително внимание и да...

Daisy Family Rescue-Саботна забава за бездомните крзнени другарчиња

Aко сте од оние што навреме ја планирате саботната забава а патем сте љубители на крзнени миленици и сте хумани, оваа сабота Daisy Family...

Трибина за правата на животните

Центарот за интегративна биоетика при Филозофскиот факултет денеска организира трибина на тема „Етиката и правата на животните“, Предавачи на Трибината се:претседателот на Центарот за интегративна...

Со нов протокол за движење: Од денеска скопската зоолошка градина отворена за посетители

Убава вест најмногу за децата.Тие  од денеска повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје. Taa ќе...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }