петок 3 февруари, 2023

Совет на министри на Енергетска заедница: До 2030 година да се намалат емисиите на...

Од Виена, Валентина Ѓоргиевска Парго Оваа недела во Виена (14.12.2022) под претседателство на Украина, заседаваше советот на министри на Енергетската заедница, кој објави амбициозни...

На 17 и 18 ноември: Втор годишен Самит на Национална платформа за женско претприемништво

Националната платформа за женско претприемништво, Проект Кофинансиран од ЕУ, во соработка со Здружението на бизнис жени на Македонија, Фондацијата за менаџмент и индустриско...

“Повторно заедно” со Википедија во Охрид

Од 14-16 октомври во Охрид  ќе се одржи 11., годишен собир на Википедијанци од Централна и Источна Европа - Wikimedia CEE Meeting 2022, во...

ЕКСКЛУЗИВНО од Милано со Александра Попоска: Запеав 15 години по Тоше! 

По повод 21 септември, Светскиот ден на Мирот, познатиот уметник и кандидат за Нобелова награда Живко Поповски Цветин направи меѓународна изложба со своите  познати...

Отворена чудесната приказна за македонските банкноти: Обележјата на македонските пари изложени во Музејот на...

Скопје, 8 јули 2022 Златната маска од Горна Порта и златните обетки со гулабици од Охридско, мермерното торзо на божицата Изида, тетовската Менада,...

“Цветинова награда за мир” за заслужните Зоран и Весна Карапанчеви од Торонто

  Скопје, 14 јуни 2022 Македонскиот истакнат уметник, хуманист и активист за мир Живко Поповски- Цветин денес во Скопје им врачи "Цветинова награда за мир" на...

ЦРНОГОРСКА КНИГА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЦАР САМУИЛ!

На околу 7 км. одалеченост од Елбасан, Албанија, се наоѓа Манастирот на Свети Јован Владимир. Секоја година на 4 јуни во манастирот доаѓаат верници...

ЗаЖените е Проект за развој на селскиот туризам во Македонија, Хрватска и Србија

Хрватската асоцијација за туризам и рурален развој „Членови на Селскиот клуб “ е носител на проектот насловен „Жените - поврзани со знаење и искуство“,...

“Меѓаши” ги презентира извештаите од Ало Бушавко за 2021 година

16.02.2022 година, Скопје На конференцијата за медиуми, на која ПДАС Меѓаши редовно известува за наодите од работата на СОС телефонот за деца и млади сега...

Доделена “Цветинова награда за мир” на протоѓакон професор д-р Ратомир Грозданоски

Скопје 9 јануари 2022 Со пригодна церемонија во Соборниот храм Свети Климент Охридски, а по повод големиот празник Свети Стефан, денеска му беше доделена "Цветинова...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }