среда 29 март, 2023

Меѓаши го промовираше проектот „ Позитивно родителство“

Со слоганот „Секој дом е универзитет, и секој родител е професор“ од Махатма Ганди, Првата Детска Амбасада во светот „Меѓаши“ го промовираше Прирачникот „Позитивно...

Запис за Битола, најградскиот град во Македонија -Домот е онаму каде е душата

Велат домот ти е онаму каде ти е душата. Тоа е докажано премногу пати а посебно го чуствуваат оние, кои заминуваат од домот, заради...

Косопад  е честа појава во пост ковид периодот

14.11.2021, Скопје – Различни промени на кожата, манифестирани како црвенило, осип, лезии или поинтензивно опаѓање на косата се дел од симптомите кои може да...

Ретро -Грамофон, машина која го разубавуваше животот во семејството

Постојат апарати во нашиот дом кои служат како антиквитети и бришеме од нив прашина. Таквите апарати заминале со времето и сега потсетуваат на некои...

Награда за публицистот Ненад Баткоски

На реномираниот новинар, публицист и преведувач Ненад Баткоски, за долгогодишна соработка и поддршка на Мисијата на мирот со цвеќето, неуморниот уметник- миротворец Живко Поповски...

Богата културно-уметничка програма во 2021 година

И покрај присуството на пандемијата од КОВИД-19, гевгеличани не го почувствуваа отсуството на културните настани во своето секојдневие. Имено, културните институции не беа спречени,...

Со “oреови” стихови, поетите востановија нов македонски ден за славење!

Официјално е заштитник на здравјето на човекот, а хранливите и лековити својства на оревот се нешто што е познато на сите. Но, за бројни...

Презентирани економските потенцијали пред дипломатските претставници на 23 земји

Гевгелија, вчера, 22.03.2023 година, беше домаќин на дипломатските претставници од 23 амбасади, предводени од 9 амбасадори. Притоа, на овој дипломатско- економски карван, што беше...

Силна балканска делегација на Тера Мадре 20222

  Четиринаесеттото издание на Тера Мадре Салоне дел Густо ќе се одржи во Торино од 22 до 26 септември 2022 година. Тера Мадре, најголемиот собир...

Утре, крводарителска акција во Гевгелија

Под мотото „Крвта да го чека болниот, а не болниот да чека крв“, ОО Црвен крст Гевгелија организира крводарителска акција за граѓаните од општина...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }