петок 2 декември, 2022

Средба помеѓу ЗНМ и Лекарската комора

Скопје, 21 октомври 2021 Здружението на новинарите на Македонија и Лекарската комора на Република Северна Македонија, вчера во просториите на ЗНМ одржаа работна средба на...

Дигитална мониторинг платформа на УХМР е достапна на три јазици

Скопје, 20.10.2021 Дигиталната мониторинг платформа на УХМР е достапна на македонски, албански и англиски јазик на www.waterquality.uhmr.gov.mk. Јавен преглед и редовно следење на квалитетот и загадувањето...

Претставување на дигитална мониторинг платформа на УХМР

Утре (20 октомври) ќе се одржи конференција за претставување на дигиталната мониторинг платформа на УХМР за квалитетот на површинските води во Македонија. На...

Повик за онлајн продажба за македонските агропроизводители

Македонските агро производители ќе добијат можност бесплатно да ги усовршат нивните дигитални вештини, но и да научат како подобро да ги пласираат своите производи...

Потпишан меморандум за соработка меѓу министерството за економија и националната платформа за женско претприемништво

Министерот за економија Крешник Бектеши, денеска потпиша Меморандум за соработка со претседателката на Националната платфрома за женско претприемништво Валентина Дисоска. Целта на Меморандумот за соработка...

Новинарите Марија Реша од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија се добитници на Нобеловата...

Новинарите Марија Реша од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија се добитници на Нобеловата награда за мир за 2021 година, објави денеска претседателот на...

50. Златно Славејче на 17 октомври 2021 во “Борис Трајковски”

Претстојното педесетто издание на фестивалот за детска песна Златно Славејче 2021. На 17 октомври 2021 во спортскиот центар "Борис Трајковски", со почеток во 12 часот...

Поетски 77.роденден на Цветин

Својот 77. роденден, познатиот уметник и хуманист Живко Поповски Цветин, го прослави со цветна манифестација,на која освен својот роденден го чествуваше и 2...

Во чест на Димитар Кангов- Кангата, 17 по ред планинарски марш

Здружението Планинарско друштво „Кожуф“ Гевгелија во недела, на 3 октомври, го организира 17 Меморијал „Димитар Кангов - Кангата 2021“. Со искачување на највисокиот врв...

Конкурс за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин”во 2021 година

Одборот за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев-Јасмин” во 2021 година, распиша конкурс за доделување на наградата со која што се оддава...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }