петок 2 декември, 2022

Слоу Фуд гостилници 2021 – водич низ автентичната македонска гастрономија

Слоу Фуд Македонија го издаде и промовираше првото издание на „Слоу Фуд гостилници 2021“, водич со препорачани места каде добро се јаде низ Македонија. Целта...

ОХРИД СОС: УЗКН и Завод и музеј Охрид постапуваат спротивно на мислењето на Комисијата...

  Охрид, 27 септември 2021 Граѓанска иницијатива Охрид СОС вели дека Управата за заштита на културното наследство и НУ Завод за заштита на спомениците и музеј...

„Ајде да трчаме заедно во Гевгелија“

Под слоганот „Ајде да трчаме заедно во Гевгелија“, на Општинскиот празник- Ослободувањето на Гевгелија, 7 Ноември, во организација на Атлетскиот клуб „7 Ноември“,...

Се подготвува музички проект за да се подигне социјалната свест во нашето општество

Сашо Стојановски e дипломиран џез тапанар кој осмисли уникатен и хуман проект, интердисциплинарен опфаќајки повеќе области од културата, музичката уметност,...
semejni vrednosti

Современото семејство пред многу предизвици и дилеми

Семејните вредности како израз, означуваат низа од содржини кои го потенцираат  функционирањето, развојот и опстојувањето на едно семејство. Во последните години кај нас е...

Цветници- недела пред Велигден, кога се слави влегувањето на Христос во Ерусалим

Празникот Цветници, познат уште и како Цветоносна недела и Врбица sекогаш се слави во неделата пред Велигден. Тоа е денот кога се доживува Христовото...

Насилството како недостиг на позитивна комуникација – Зголемено насилство, под негативно влијание на телевизијата

Дел од книгата „Кажи ми да ти кажам“-Прирачник за комуникациски, вештини  автор М-р по комуникациски науки Татјана Гогоска  Правилната комуникација и комуникациска вештина доаѓа од...

Спокој во душата, радост во срцето- Среќен Бадник и Божиќ

Во исчекување на радосната вест: Христос се роди, сите православни христијани денеска и утре го слават големиот празник Божиќ. Се започнува наутро со веселите песни...

Совети кои ќе ви бидат од полза-Како да останете здрави оваа зима?

Познато е дека зимата е годишно време кога најчесто се разболуваме и настинуваме. Оваа зима не е ништо подобра туку напротив тука е Ковид...

Галичката свадба поместена за 28 август

Месната заедница Галичник објави дека поради предизвикот со коронавирус, и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен приоритет, Советот на МЗ Галичник...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }