среда 29 март, 2023

Отворена сензорна соба во ООУ „Круме Кепески“– Скопје

Скопје, 02.02.2023 – Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ денес отвара уште една сензорна соба во ООУ „Круме Кепески“ – Скопје опремена со...

Улогата на граѓаните и општините во нивното планирање, одржување и трансформација, е мошне значајна

 На 10 ноември 2021 година во Јавна соба беше одржана работилница за јавните простори и улогата на граѓаните и општините во нивното планирање, одржување...

Медената Атиџе повторно сама со своите пчели- ветувањата од власта паднаа во вода

Медената Атиџе, главниот лик на нашиот најуспешен филм „Медена земја„ , го освои Холивуд, ги освои срцата на милиони луѓе на светот и затоа...

Богата културно-уметничка програма во 2021 година

И покрај присуството на пандемијата од КОВИД-19, гевгеличани не го почувствуваа отсуството на културните настани во своето секојдневие. Имено, културните институции не беа спречени,...

Велики четврток -Почнуваат празнувањата за Христовото воскресение

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во...

Битола: Над 600 посетители на еднодневниот Саем на креативни индустрии

Битола, 25 Ноември 2022 Повеќе од 600 посетители, од кои најмногу основци и средношколци, ги погледнаа креациите и иновациите на креативниците од Битола и...

ВИДЕО: На Петровден во Паркот на Поезијата- Рецитал за Македонија!

Петровден, обоен во боите на цвеќињата, преку цртежи, и во боите на Македонија, преку рецитации на треперливи стихови, беше тоа на денешниот настан во...

Политикологот проф. д-р Илбер Села и писателот Фејзи Бојко, добитници на награди „22 Ноември“

Одборот за доделување на државната награда „22 Ноември“, во согласност со Законот за државните награди, Законот за изменување и дополнување на Законот за државните...

Професорот Коста Балабанов се закити со “Цветинова награда за мир”

Вчера, 16.11.2021 година, му беше доделена "Цветиновата награда за мир" на Проф.Д-р Коста Балабанов, историчар на уметноста, научен работник, публицист, дипломат . Вчера беше и...

Одржана работилница на тема “Унапредување на соработката меѓу снимателите и новинарите”. Ос

Како дел од активностите на секцијата на сниматели при ЗНМ, викендов се реализираше тродневна работилница во Струмица на тема: ,,Унапредување на соработката помеѓу снимателите...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }