четврток 22 октомври, 2020

За весникот на пролетта- Кокичето

Кокичето (Galanthus nivalis) е еден од првите пролетни цветови, во зависност од регионот, тие се појавуваат во февруари и март, често додека снегот сѐ...

Ден на водата 2019 – Водата е човеково право

22 март е Светски ден на водата (водите) и оваа година Светската организација и Обединетите нации како Светско мото го определија "ВОДА ЗА СИТЕ...

ДЕВЕТ знаци кои покажуваат дека вашето куче ве сака

Лугето ја доживуваат прегратката како знак на наклонетост, но многу од кучињата не го сакаат тоа. Гушкањето на кучињата може кај некои од нив...
semejni vrednosti

Љубовта како основа за хармонија во семејството

Пишува Мр. Татјана Гогоска Кога двајца се соочуваат со предизвикот на основање на свое семејство во кое ќе одгледаат и свои деца ,треба да имаат...
Vo svetot na mladite

Македонија повторно се најде на “30 под 30“ листата на Форбс за 2019

Аријана Коскарова и Бојан Коскаров од Македонија се на листата „30 под 30” за 2019 година за Европа која ја објави магазинот Форбс. Оваа...
детски права

Децата на удар на глобализацијата

Глобален проблем- Се повеќе се одземаат правата на децата Во периодот на градење на похуман и поправеден свет за сите, во 1989-та година беше донесена...

Македонија – Кодексот на новинарите-пишани зборови без ефект

Медиуми и состојби Македонија - Кодексот на новинарите-пишани зборови без ефект Пишува М-р Татјана Гогоска Во основата на информирањето на јавноста и работата на медиумите се...

Следете не

1,638FansLike
138FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести