среда 19 февруари, 2020

27 октомври- Денот на големата светица Преподобна Мајка Параскева, Света Петка, во народот познат...

Секој верник, човек посветен на Бога, покрај љубовта кон него посебно почитува некој Светец кој го чувствува близок, свој заштитник и чие име и...

8 август – Ден кога се слави и чевствува св. Петка Преподобна Римска

Како еден од следбениците на учениците на Исус, кој се распослале по земјите да го шират Христијансвото, во групата која ги пренесувала вербата и...

16 јули 1054-Големата Шизма (раскол) и поделба на христијанството на католици и православни

  Големата Шизма или Големиот Раскол -разделување, познат како Источно-Западен Раскол, е настанот што го поделил Халкедонското христијанство на католицизам и православие .Терминот „Големата Шизма“ понекогаш се однесува...

12 и 13 јули- Денови на големите христијански апостоли св. Петар и св. Павле

12 и 13 јули се денови во Христијанството кои го слават големите апостоли св Петар и Павле. Нивното прикажување започнува откако го примиле Светиот...

Традиционални носии од дебарско-реканскиот крај, можат да се видат на отворената изложба во Манастирот...

Во Манастирот св Јован Бигорски, денот од големиот празник Иванден, кој е слава на овој верски вековен храм,  беше збогатен со изложба на стари...

Денес се празнува Иванден- раѓањето на Свети Јован Претеча и Крстител Господов

Свети Јован Претеча- Крстител Господов-Пророк кој оди пред спасителот  Така го нарекуваат овој меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува, со многу обичаи...

Најубавите гробишта како туристичка атракција

  Тадао Андо,познат јапонски архитект, во јапонскиот град Сапоро го проектирал монументалниот храм кој е прекриен со лаванда а во срцето на храмот се наоѓа...

3. јуни – Денот кога се слават светите Елена и Константин

Во времето кога во Рим царуваше Диоклецијан, управник на западните римски области беше христољубивиот Констанциј Флор, кој во бракот со света Елена го доби...

Манастирот Св. Илија Писокал во село Кален се подготвува за празникот Св. Константин и...

Манастирот Св. Илија Писокал во село Кален, мариовско, се подготвува за празникот Св. Константин и Елена (3.јуни) за кога се очекуваат голем број верници. Неуморните...

Следете не

1,377FansLike
134FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести