петок 21 февруари, 2020

Меѓународен ден на семејството- Развој на комуникацијата во семејството е основа за здраво семејство

Комуникација дете-родител-семејство-Комуникациски  вештини во семејство Пишува М-р по комуникации Татјана Гогоска  Истражувањата во доменот на детската психологија одамна го утврдиле силното влијание на мајката врз емоциите...

Како до го донесете светот поблиску – Домот нека биде вашиот свет

Покрај постојаните успеси и работа на личен развој, обезбедување на финансиска стабилност , индивидуален просперитет, на крајот од денот сè се сведува на првата...

„Малиот принц“- Буквар во секое семејство

Книгата “Малиот принц” означува со децении многу детства, но  зошто треба да е Буквар на секое семејство ќе го објасниме со  неколку  моќни цитати...

Интервју со Ленка П. Гогоска- Пишувањето е мојот живот

Интервју со проф. Ленка Попоска-Гогоска, магистер по педагошки науки, професор во пензија на Педагошкиот факултет “Св Климент Охридски “, по повод излегувањето од печат...

Велика сабота, ден меѓу смртта и воскресението-Вечерва Благодетниот оган од Ерусалим ќе пристигне...

Вечерва директно од Ерусалим на Скопскиот Аеродром за прв пат без нечие посредство Благодетниот оган ќе го донесе Епископот стобиски Јаков, викарниот епископ од...
video

Служба на Велики петок- најтешкиот ден во Христијанството

Велики петок е најтешкиот празник во Христијанството, затоа што тоа е денот кога Исус Христос бил мачен и распнат на крст на Ерусалимското брдо....

Велики четврток -Почнуваат празнувањата за Христовото воскресение

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во...

Предвелигденска фотографија : „Снежни“ јајца“

Зима ли е, Велигден ли е? Ако се суди според велигденските јајца во германската покраина Шлезвиг Холштајн покриени со снег, одговорот е точен и...

Цветници – денот кога Исус Христос за последен пат влегол во Ерусалим

Цветници (Цветоносна недела или Врбица) е христијански празник во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и...

Љубовта и разбирањето како основа за хармонија во семејството

Љубовта како основа за хармонија во семејството - Пишува Мр. Татјана Гогоска  Кога двајца се соочуваат со предизвикот на основање на свое семејство во кое ќе...

Следете не

1,396FansLike
136FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести