среда 29 јуни, 2022

Тридневен детски фестивал “Сонот на облачето”

Скопје повторно ќе дише во духот на „Сонот на облачето“ од 6 до 8 јуни во МКЦ. Овој интернационален детски фестивал на театар на...

ГЕВГЕЛИЈА: “Поддај рака и промени живот- Стани згрижувач!“

На 7 јуни, 2022 година (вторник), по повод Меѓународниот ден на згрижувачките семејства, пред платото на Народниот театар- Гевгелија, со почеток во 19...

Се подготвува Детската Евровизија 2022

Детската Евровизија 2022 година ќе се одржи во Ерменија, по победата што ја освоите на натпреварот кој лани се одржа во Париз. Инаку...

Деца од градинката „11 Октомври“ посетија изложба во резиденцијата на ЕУ

Скопје, 31 мај Зошто тигарот е розов, зошто гуштерчињата се златни и како се направени да бидат такви, зошто мечето е зелено – ова беа...

Кинотека на Македонија -Наградуваниот германски филм „Рока го менува светот“ на „Џифони филмски денови“...

Овој филм е снимен според книжевните мотиви на шведската писателка за деца Астрид Линдгрен, авторката на култниот роман „Пипи Долгиот Чорап“  Скопје, 28 април: Фестивалот...

Награди за гевгелиски “Мистик” во Нови САД

По двегодишната пауза поради КОВИД-19 пандемијата, Танцовото студио „Мистик“ од Гевгелија им се врати на учествата на Меѓународните натпревари по модерен танц. Членовите на...

“Меѓаши” бара правилен однос и чист воздух за децата од Кочани

На 22.3.2022 година бевме информирани дека Општина Кочани, изнела неколку стотини деца од општинските училишта на пошумување. Во активностите при пошумувањето на децата...

Младинската заедница од ОСУ „Св. Климент Охридски“ од Охрид наградена со грант за култура

Младинската заедница од ОСУ „Св. Климент Охридски“ од Охрид е прогласена за една од трите најгласни во земјава и доби грант од 10 000...

Стоп за проблемите со кои се соочуваат децата при бракоразводните постапки.

Првата детска амбасада во светот МЕЃАШИ и Здружението на граѓани "Центар за рамноправно родителство - Децата пред сè“ кон крајот на март одржаа прес...

Напревар за фрлање авиончиња од хартија

(Фото: Салцбург, 2019) Red Bull Paper Wings и оваа година повторно полетува со своите авиончиња од хартија. Идејата е многу едноставна: Нема керозин,...
.td-container, .tdc-row { width: 1095px }