Џоломари на јутјуб- 24 февруари од 19 часот

53

Четврток 24.02.2022 од 19 часот разговор со Сашко Илов – Дете за првата фото книга за паганскиот ритуал Џоломари.
Разговорот ќе биде прикажан на Јутуб канал и Фејсбук страница на “КСП Подиум Јадро Кавадарци”.
Во селото Бегниште, над 400 години постои паганскиот ритуал „Џоломари“.
Секоја година, на 14 јануари, група мажи се собираат со маски и го брани се од вештерки и демони.
Ова е прва фото-книга за овој пагански ритуал.
Автори на книгата:
Цветанка Илова Темкова – Цеци
@cecitemkova
Гоце Давидов
@gocedavidov
Сашко Илов – Дете
@sashkoilov

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.