Јазикот се штити со дела, а не со заплашувања

15

На денешната панел- дискусијата на која учествуваше министерката за култура, Бисера Костадиновска- Стојчевска, „Инвестициите во инфраструктурата и во културата – траен влог за идните генерации“, проф. д-р Весна Костовска од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ истакна дека со новиот Закон за употребата на македонскиот јазик низ конкретни и суштински чекори се потврдува вистинската и искрена заложба за заштитата на македонскиот јазик.
Професорката од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ посочи дека со доследна примена на овој закон, ќе се пристапи кон вработување на лектори по македонски јазик во сите државни институции и агенции, во училиштата, во издавачките куќи, во медиумите и секако со тоа ќе се зголеми интересот за студирање македонски јазик.
Костовска потсети дека минатата година, после цели 24 години, во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ се вработиле 16 млади кадри и додаде:„Постојано се повторува дека нашиот јазик е загрозен, не е загрозен. Доказ за тоа се активностите во Институтот за македонски јазик. Со новите вработувања на млади кадри, она што стагнираше, сега би рекла дека се случува бум во заштитата на македонскиот јазик, иако не одекна така во јавноста. Различни генерации во Институтот одлично соработуваат, се надополнуваме. Ние поискусните им го пренесуваме нашето знаење на помладите колеги, но и од младите учиме за современиот пристап кон јазикот и новите технологии“.
Голем исчекор кон мотивирање на младите за проучување на македонскиот јазик, нагласи Костовска, ќе биде и стипендирањето на ученици од четврта година средно образование и на додипломски и докторски студии, новина која што е предвидена со Законот за употребата на македонскиот јазик, кој се изработи во широка јавна расправа, со консултирање на голем број лингвисти, чии забелешки беа прифатени.
Осврнувајќи се на придобивките од донесувањето на новиот закон, кој в петок е на дневен ред на собраниска седница, Костовска потсети дека со законот пропишано е задолжително лекторирање на сите материјали со објавување на лекторот и задолжително вработување на лектори по македонски јазик во сите јавни институции и органи на власт.

Професорката од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков, зборувајќи за тековни проекти, потенцираше дека оваа установа е успешна приказна, која, како што рече, изминатите неколку години има плоднотворна соработка со Министерството за култура, Министерството за образование и наука и Владата и токму затоа се реализирани капитални проекти важни за македонскиот јазик.

Костовска го спомена и капиталниот проект за дигитализација на сите картотеки на зборови на македонски јазик, со кој дигитализирани и трајно заштитени се пет милиони ливчиња на кои е запишано богатството на македонскиот јазик, кое со децении го собирале многу генерации истражувачи.
„Потребни се дела, а не зборови и заплашувања. Така се штити јазикот“, рече Костовска, која повика да се усвои Законот за употребата на македонскиот јазик кој во себе има добри решенија за унапредување на состјбите во јазикот и е основна рамка за почитување на стандардниот јазик.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.