“Метрички карван”: Јавен конкурс за поетски творби

43

ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев“- Гевгелија распиша Јавен конкурс за поетски творби од роднокрајни автори во пресрет на уредувањето на годинашното 10. јубилејно издание на стихозбирката „Метрички карван: Гевгелија – Кочани“. На Конкурсот, со по три необјавени, поетски творби можат да учествуваат роднокрајни автори кои потекнуваат од подрачјето на општина Гевгелија или се поврзани на друг начин со Гевгелија и Гевгелиско. Темата е слободна.
Јавниот конкурс трае до крајот на март, а творбите треба да се испратат во електронска форма (Тимес Нењ Роман, 12 големина на фонтот и проред 1.15) на меил-адресата:
библиотекагевгелијаЖѕахоо.цом, заедно со кратка биографија и фотографија од авторите. 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.