“Патувачки театар Шопаловиќ”, премиера на 25 декември

222

Премиера на 25.12.2021 година

Љупчо Ѓоргиевски:

Ова е драма која се занимава со некои суштински прашања на театарот. Што воопшто значи театарот, за што воопшто ни служи театарот, има ли граница помеѓу стварноста и театарот и каде се наоѓа таа. Како театарот влијае врз реалноста и како реалноста се меша во театарот.
Накратко, претставата зборува за една длабока вера во она што ние го работиме, за една непресушна енергија да го сочуваме театарот, па макар и со дрвен меч, кој може да биде поопасен од вистинскиот, доколку се верува во него.

Автор: Љубомир Симовиќ

Режија и адаптација: Љупчо Ѓоргиевски

Костимографија: Андреј Ѓоргиевски

Композитор: Марјан Неќак

Лица:

Василије Шопаловиќ Петар Мирчевски

Јелисавета Протиќ-Елена Моше

Софија Суботиќ- Маја Андоновски Илијевски

Филип Трнавац- Никола Стефанов

Гина- Соња Ошавкова

Благоје Бабиќ- Живко Борисов

Симка- Катерина Аневска Дранговска

Дробац- Александар Димитровски

Милун- Никола Пројчевски

Мајнцен- Хари Михајловски

Инспициент: Мирослав Лазаревски

Светло: Горн Петровски

Тон: Николче Терзиевски

Суфлер: Гордана Михајловска

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.