1 февруари: Врз основа на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст, објавен од страна на Министерството за култура, МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, распишува повик за комисија која ќе ги избере текстовите.
Комисијата за избор треба да ја сочинуваат пет члена од редот на вработените и/или дипломирани драматурзи, театарски режисери и театролози.
Секој што сака да учествува може да испрати своја кратка биографија и список на објавени книги, драмски текстови или поставени театарски претстави на адресата [email protected] до 15.2.2023 година.
За дополнителни информации може да се обратите на истата електронска адреса.

Ви споделуваме линк од објавениот конкурс на Министерството за култура.

https://kultura.gov.mk/%d0%ba%d0%be%d0%bd%d0%ba%d1%83%d1%80%d1%81-%d0%b7%d0%b0-%d0%be%d1%82%d0%ba%d1%83%d0%bf-%d0%bd%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%be%d0%b1%d1%98%d0%b0%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d0%b8-%d0%bd%d0%b5%d0%bf%d0%be%d1%81%d1%82/

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.