МКЦ РАБОТИЛНИЦА: Креирај свој АR филтерза #Instagram!

31

Настанот ќе се случува во понеделник, 22ри Август 2022, 18 – 20 часот. Локација: МКЦ ЏЕПНО КиноБ. есплатна работилница каде младите (16-20) ќе научат како се креира и објавува АR филтер на Инстаграм.
Целта на работилницата е да се истражи потенцијалот на Аугментираната Реалност како медиум за креативно изразување, раскажување приказни и пренесување/амплифицирање на пораки.
Низ практични примери и работа во софтвер за реализација на #AR филтри, учесниците ќе научат како се скицира, тестира и објавува AR филтер. На крајот од работилницата, учесниците ќе се здобијат со основно познавање на софтверот SparkAR, како и ќе имаат создадено свој AR филтер.

Целта на работилницата е да ги оспособи младите креативци со основни алати за создавање на АR филтри, како потребен прв чекор кон понатамошна експериментација со овој нов медиум.

Работилницата е бесплатна и не е потребно претходно искуство со Аугментираната реалност за да се учествува.

Детали за пријавување:

Испратете своја краткабиографија и контакт телефон на [email protected] .Рокот за пријавување е 18 август (четврток). Ако сте примени, ќе добиете известување најдоцна до 20 август.

Работилницатаза AR филтриќејаводи К ристинаПулејкова. Кристина е македонска уметница, стационирана помеѓу Скопје и Лондон

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.