Патувачкото кино на Македокс 2020

333

Магаренцето на МакеДокс, познато по својот инает, и годинава ќе патува и ќе посети неколку села. Сепак и во неговиот инает има зрнце разум и строго почитување на Протоколот за организација на настани. Заради сите пречки и затоа што сеното е набавено од Град Скопје, магаренцето годинава ќе се шета само по скопската околија. Годинава Патувачкото кино на МакеДокс ќе одржи проекции во:

08.10. Драчево (во паркот)

09.10. Радишани (ОУ „Ацо Шопов“)

10.10. Волково (СРЦ „Бранители“)

11.10. Горна Матка

12.10. Булачани (ОУ „Наум Охридски“)

Почеток на проекциите: 19 ч.

Магаренцето ќе биде натоварено со содржини за деца и за возрасни, а во новите дисаги се кријат и неколку работилници и еко-акции. Се гледаме на проекции под ѕвездите и ги каниме сите пријатели од Скопје и скопско, кои сакале да нè посетат минатите години, а локациите им биле далечни, да ни се придружат и да ја осетат сосема поинаквата магија на патувачкото кино на МакеДокс.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.