EКСКЛУЗИВНО: “9-ка” низ објективот на Величковски

43

ФОТО: Стојанче Величковски

Претставата “9-ка”на сценаристот Гоце Ристовски, својата претпремиера ја доживеа на 29.12.2021 на сцената на Факултетот за аудио визуелно уметности ЕСРА.
Во неа главните улоги ги глумат познатиот актерски велемајстор Благоја Чоревски – Чоре и популарната актерка Зорица Панчиќ, во улога на сопружници кои ја коментираат актуелната ситуација.
Претставата во потесните театарски кругови е оценета како “парче” кое ќе привлече големо внимание.
Тргнува низ театрите во земјава, напролет.
Уметникот Живко Поповски- Цветин е креатор на цртежите кои служат за декорација на сцена.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.