Кујна- Вкусен викенд доручек- Пинерлии со урда

Пинерлии со урда -Меки како душа.... Од наведените состојки за тесто, со активираниот квасец во брашното и млеко од тоа што ќе се меси, се замесува...

Горјан Петревски  – Творештво како ода на животот

Јас имам обичај да кажам за Горјан дека е сѐ уште најмладиот и најчитаниот професионален писател за  деца и млади кај нас. А деновиве...

Врачена наградата „Роман на годината“ на Николина Андова Шопова

Вчеравечер во Културно-информативниот центар во Скопје, беше врачена престижната книжевна награда „Роман на годината“ за 2018, што ја доделува Фондацијата „Славко Јаневски“ последниве две...

ДЛУМ со стари и нови проблеми – И покрај се, најавува...

Според најавата на Филип Фидановски, новиот претседател на ликовната асоцијација, на  вчерашната прес-конференција, овој месец ДЛУМ ќе реализира две изложби во изложбениот простор на...

Забава -Како до најлесно согорување на калории

Овој рекламно-забавен спот снимен во Шпанија предизвикува многу смеа и забава кај гледачите, а дава убава идеја како да го направите согорувањето на калории...