Промоција на книгата „Припитомување на кучката“ од Венко Андоновски во Салон...

На 17. април (среда ) во Салон 19,19 на Културно -информативниот центар во Скопје ќе биде промовирана најновата книга од Венко Андоновки „ Припитомување...

Црнила remix, утревечер повторно на сцената во МКЦ

Утревечер, 16.04 од 19 часот на сцената на Кино Фросина ќе бид еизведена претставата Црнила remix. Таа е едно поразлично видување на класичното драмско...

Симфониски концерт „Романса“ со врвна виолинистка од Кореја

„Романса“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Филхармонијата, кој ќе се одржи в четврток, на 18 април, со почеток во 20 часот. Како...

„Ноќ на боговите” на големата сцена на МНТ

Претставата „Ноќ на боговите" е поставена по текстот на Миро Гавран, во режија на Марко Манојловиќ, а на големата сцена во МНТ ќе биде...

На денешен ден – Најстари пишани податоци

Во потрага по интересни настани што се случиле на овој ден -12 април Најстарите забележани податоци врзани за денешниот 12 април се: Настанот што се случил...

Кујна- Вкусен викенд доручек- Пинерлии со урда

Пинерлии со урда -Меки како душа.... Од наведените состојки за тесто, со активираниот квасец во брашното и млеко од тоа што ќе се меси, се замесува...