Во Скопје се одржува 40. Меѓународниот студентски фолклорен фестивал

Вчеравечер Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ во рамките на „Отворениот ден“ на УКИМ официјално го отвори  40. јубилејно издание на Меѓународниот студентски фолклорен фестивал. Настанот...

22 август 1864 -Основан е Црвениот крст со потпис на Првата...

Дванаесет земји ја потпишале Првата женевска конвенцијa и го основале Црвениот крст и Црвената полумесечина. Таа претставува меѓународно хуманитарно движење со околу 97 милиони доброволци...

Oд 23 до 27 август Берово го организира фестивалот „ Етно-плоштад“...

Годинашнто издание на веќе традиционалниот фестивал „Етно плоштад“ во Берово почнува  во петок (23 август) , со свеченото отворање во 20 часот на сцената...

Куларт филм на неделата-„ Си било еднаш во Холивуд“

"Си било еднаш во Холивуд"(Once upon time in Hollywood) е приказна за еден глумец и неговиот двојник, кои тргаат на пат како би го...

Охридско лето 2019- Вечерва концерт по повод 85 години од раѓањето...

Во рамките на фестивалот „Охридско лето“ ,вечерва  во црквата „Света Софија “ со почеток во 21 часот ќе се одржи концерт посветен на јубилејот,...