Мода 2019- Тренд блок бои за модни дотатоци

Тренд блок бои не е само комбинација на различни бои. Тоа би можело да бидат две или (ретко) три основни бои на спектарот, или...

За изложбата “Приватни демони” во Младински Културен Центар

Неделава, во горното фоаје во МКЦ, се отвори изложбата на фотографии на фоторепортерката и дипломиран архитект Маја Јаневска Илиева, во соработка со ликовниот уметник...

28 јуни 1993 – Република Македонија стана членка на УНЕСКО

28 јуни е 179-тиот ден во годината според григоријанскиот календар (180-ти во престапна година). Остануваат 186 дена до крајот на годината 1993 (MCMXCIII) била година...

Филм на неделата – Култниот „Gladiator“ (2000)

Култнот филм „Гладијатор“ (2000)  е во врвот на најдобрите улоги на Расел Кроу но и еден од најдобрите снимени филмови воопшто. Приказната за поранешнио Римски...

Куларт кујна- Палачинки со карамел и мелени бисквити

За подготовка е потребно: 1 шоља брашно 2 јајца 1 шоља кисела вода 1 шоља млеко 1 првстофат сол малку масло За премачкување: Џем по избор или топка сладолед за додаток Карамел прелив: 3-4 лажици...

Изложба на фотографии „Откријте го сефард „ во Меморијалниот центар на...

Во рамки на 40-тото издание на Скопско лето, во соработка на Амбасадата на Шпанија а по повод 25 години билатерална соработка со Република Македонија,...