„Црвенкапа „ од Велешки театар на отварањето на фестивалот „Силјан Штркот“...

Во петок, на 31-ви мај, во Народниот Театар „Војдан Чернодрински" во Прилеп, со почеток во 19 часот, Театарот „Јордан Х.К-Џинот", Велес ќе го отвори...

Живот во кафез- Вознемирувачки состојби во Зоолошките градини

Вознемирувачки информации за животот на животните во Зоолошката градина во Штип, деновиве се шират на социјалните мрежи. Пред некое време исто беше и за...

Љубовта нема граници -Хајди Клум трет пат пред олтар, овој пат...

Популарната манекенка Хајди Клум (45) и нејзиниот вереник, музичарот Том Каулиц (29) започнаа да се забавуваат во март минатата година, а се верија на...

27.мај – Ден кога е родена Исидора Данкан и основан Сант...

27 мај е 147-иот ден во годината според Грегоријанскиот календар  (148-и во во престапна година ). Остануваат 218 денови до крајот на годината. Од настаните...

Интервју со Михаела Алексовска –  Јогата е животна филозофија

  За kulart.mk разговорот го водеше Елена Максимовска Заради стресното време во кое живееме, сите бараме некој издувен вентил низ кој ке го канализираме тој стрес...