Маргарита Христова- Нејзиниот глас е ДАР, а едноставноста најблагословен белег

  Се сеќавам на нејзината промоција, на мислам првиот албум во Бистрото на МОБ        ( Маргарита ме потсетува - Ја издадов првата музичка...

Семејни празници- Утре е Благовец- ден на убавата вест

Празникот Свето Благовештение се вбројува во постојаните празници и секогаш е на 7 април според новиот, (или на 25 март според стариот) календар. Свето Благовештение...

Реставрација на дворот на турскиот амам во Тетово

Стариот амам во Тетово, претставува објект од културното наследство и затоа работите на уредување на дворот според автентичниот изглед на овој објект, изграден во...

Хороскоп за Овен – април со нова енергија

За љубителите на астро визијата, ве информираме дека www.kulart.mk, ќе објавува Хороскоп за сите зодијачки знаци по годишни периоди: пролет, лето, есен и зима,...

Италијански специјалитет- Шпагети со песто од рукола и лешници

Шпагети со песто од рукола и лешници Како до вкусен а едноставен ручек 1.Во касерола ја ставаме тестенината да се вари. Ја процедуваме и ја сервираме...

Промоција и изложба на слики во КИЦ

Културно-Информативен Центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани  на Промоција на книгата „ЗДИВ“ , и изложба на слики од Христо Петрески,...