Голема цветна изложба на Цветин во Кинотека

73

Нашиот познат нобеловски кандидат, уметник и хуманитарец Живко Поповски Цветин на 11 декември 2023 година ќе одржи голема изложба на своите цветни цртежи во Кинотека на Македонија.
Датумот е избран во чест на 10 декември Денот на човековите права и слободи и 12 декември Денот на УНИЦЕФ.
Неговите активности се врзуваат за мировните пораки кои ги упатува до Организацијата на Обединетите нации и УНИЦЕФ.
Ќе настапист Борис Трајанов и Серафина Фантаузо, во пиjано придружба на Дарко Мариновски.
Уметникот ќе подари 193 цветни цртежи со пораки за мир, за сите членки на ОН, а ќе се доделат и неколку Цветинови награди за мир.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.