Изложба на дела од роднокрајни писатели, охриѓани, родени во април

18

8 април, 2022 г.

НУ Библиотека Григор Прличев од Охрид продолжува со одбележување на родендените на роднокрајните автори.
Во април родени се писателите и публицисти: Томsе Момировски, Миле Волканоски, Куртиш Демироски- Незир, Боро Ситникоски, Веле Митаноски, Дамјана Видическа, Мишо Јузмески и Ѓоко Чингоски.
Изложбата со книги од нивното творештво е поставена на влезот во одделот за зајмување во библиотеката и може да ја погледне секој корисник на услугите на библиотеката.
Библиотеката за читатели е отворена од понеделник до петок од 8.30 до 18.30.
Годишната членарина за деца е 200 а за возрасни 300 денари.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.