30 јули 1971- Астронаутите на “Аполо 15“ се спуштија на Месечината

917

Месечината е единствениот природен сателит на планетата Земја и најблиско небесно тело до неа. Просечното растојание од Земјата до Месечината изнесува 384.400 км, така што светлината од Месечината до Земјата пристигнува за 1,25 секунди.

Во 1971 година Астронаутите на „Аполо 15“ ,Дејвид Скот и Џејмс Ирвин се спуштиле на Месечината.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.