1 ноември 1946 -Формиран е УНИЦЕФ

277

На 1 ноември 1946 година, бил формиран Меѓународниот фонд за помош на децата УНИЦЕФ.

Шатор на УНИЦЕФ во Судан
Шатор на УНИЦЕФ во Судан
Фондот за деца при Обединетите Нации ( United Nations Children’s Fund) или УНИЦЕФ (UNICEF) кој правно почнал да функционира од 11 декември 1946 година со Одлука  од страна на Генералното собрание на Обединетите Нации. До 1956 година, името му било Меѓународен фонд за деца при Обединетите Нации за итни состојби (United Nations International Children’s Emergency Fund, скр. UNICEF) од каде што сѐ уште го носи акронимот УНИЦЕФ. Седиштето на УНИЦЕФ се наоѓа во Њујок , и тој обезбедува долгорочна хуманитарна и развојна помош на децата и мајките од земјите во равзој. УНИЦЕФ е доброволно финансирана агенција, која се потпира на донации од владите и приватните дарители. Неговите програми ги нагласуваат развојните услуги што го унапредуваат здравјето на децата. УНИЦЕФ добил Нобеловата награда за мир во 1965.

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.