14. ноември 1944- Со едночинка од македонскиот писател Владо Малевски почнал да работи Народниот театар во Битола

756

Група македонски артисти организирани во полупрофесионалниот ансамбл „ Кочо Рацин “ во Битола , на македонски јазик ја одиграле едночинката „Ѓоре Магаревски“, од современиот македонски писател Владо Малески.

Со тоа било означено раѓањето на Народниот театар во Битола и  раѓањето на драмската уметност во Македонија .

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.