20 април 1972 -Американското вселенско летало “Аполо 16“ се спушти на површината на Месечината

76
Аутор: NASA, Apollo 16 crew members - https://www.hq.nasa.gov/alsj/a16/ap16-S71-56246.jpg, Јавно власништво, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=967914

На 20 април 1972 година, Американското вселенско летало „Аполо 16 “ се спушти на површината на Месечината.

Месечина — единствениот природен сателит на планетата Земја и најблиското небесно тело до неа. Голема колку една четвртина од пречникот на Земјата (споредливо со ширината на Австралија), Месечината е најголемиот природен сателит во Сончевиот Систем во однос на големината на планетата, воопшто петти по големина сателит во Сончевиот Систем, и е поголема од која било позната џуџеста планета. Месечината е објект со планетарна маса кој формирал диференцирано карпесто тело, што ја прави сателитска планета според геофизичките дефиниции на терминот.

Аполо 16беше десеттата мисија во рамките на програмата со екипаж Аполо , петта мисија со екипаж на Месечината . Командант на мисијата беше Џон В. Јанг , пилот на лунарниот модул беше Чарлс Дјук , а пилот на командниот модул беше Томас К. Матингли . Мисијата траеше 11 дена, 1 час и 51 минута.

Вселенскиот брод Аполо 16 беше успешно лансиран од вселенскиот центар Џон Ф. Кенеди , 16 април 1972 година Екипажот успешно го донесе леталото на Месечината и за време на неговиот престој на него изврши многу интересни експерименти и зеде многу примероци од почвата. Особено интересни беа примероците од почвата од работ на 1 кратер формиран од удар на метеор . На површината на Месечината се Џон В. Јанг и Чарлс Дјук направија три прошетки во вкупно 20 часа и 17 минути. Севкупно, тие двајца се на Месечинатаво помина 71 час. По завршувањето на задачата, лунарниот модул успешно се одвои од површината на Месечината и се спои со командниот модул. Кога леталото беше во орбитата околу еден месец, екипажот откри неисправност во моторот на командниот модул. Затоа, командниот модул беше ослободен, а продолжението на патувањето помина без него. 

Леталото успешно слета на 27 април 1972 година во близина на Велигденскиот остров во Тихиот Океан.  

Извор:Википедија на македонски јазик

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.