22. септември 1862- Абрахам Линколн со Декрет им ја подарил слободата на американските робови

384

Американскиот претседател Абрахам Линколн објавил декрет според кој од 1 јануари 1863 година на сите американски робови им се дава целосна слобода. Тоа било резултат од долготрајната борба на прогресивните сили на Американската граѓанска војна, кој барала брза и неодложна акција за ослободување на обесправените црнци.

Шеснаесеттиот Претседател на САД и првиот Претседател одРепубликанската партија  од март 1861 до неговиот атентат во април 1865 година. Линколн бил претседател на САД во чие време започнала Американската граѓанска војна  како најкрвава војна и можеби нејзина најголема морална, уставна и политичка криза.  Притоа, тој ја сочувал Унијата , го отворил патот за укинување на ропствата, ја зацврстил федералната влада и ја модернизирал економијата.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.