23. април -Од 1996 година УНЕСКО го прогласи за светски ден на книгата

424

23.април, УНЕСКО го промовира за светски ден на книгата во 1996 година по повод смртта на Сервантес, Шекспир и Де Ла Вега.

IND119216 Portrait of Miguel de Cervantes y Saavedra (1547-1615)

Мигел де СервантесMiguel de Cervantes; 9 октомври 1547-23 април 1616) шпански романописец и поет,автор на првиот релистичен роман во шпанската книжевност „Дон Кихот“.

Вилијам Шекспир ( William Shakespeare); крстен на 26 април 1564 -23 април 1616 ) — англиски писател кој се смета за најважниот англиски писател и водечки драматург во светот. Често е нарекуван „народен поет“ и „Бардот од Ејвон“. Неговите дела, како и колаборати, содржат 39 драми, 154 сонети, две долги наративни поеми и неколку други поеми. Неговите драми се преведени на сите светски јазици  и се изведуваат почесто отколку на кој било друг драматург.

Гарсиласо де ла Вега (Толедо 15 февруари ,меѓу 1498 и 1503 во Ница и 14 октомври -23 април 1536 ,бил шпански поет и војник во текот на Златниот век во Шпанија .

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.