31 август 1949- Роден е глумецот Ричард Гир

33

Од 1991 до 1995 година, Ричард Гир бил оженет со манекенката Синди Крафорд, а во 2002 година стапил во брак со актерката Кери Ловел, но се развел во 2013 година, поради различниот животен стил. Од бракот со неа, Гир го добил синот Хомер Џејмс. Гир бил будист и се залагал за независност на Тибет.

Инаку најпозната е неговата улога во филмот „Убава жена“ со прекрасната Џулија Робертс.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.