КулАрт кујна: Сорбе од малини

1188

Сорбе од малини

Изблендирајте 5 шолји малини и една шолја вода, добиената смеса процедете ја низ мрежеста цедилка за да ги извадите семките. Во процедената смеса додајте 1 ½ чаша шеќер, лажичка екстракт од ванила и една или две лажички сок од лимон. Мешајте додека смесата да се соедини и потоа ставете ја во замрзнувач. Времето на ладење зависи дали сакате да послужите кремаст десерт или цврсто сорбе, како и да е сигурни сме дека ќе уживате.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.