Бразилскиот џез гитарист Адриано Триндад настапи во Битола

25

 

17.10.2022

Битолчани се  познати љубителни на сонце и добро кафе. Во вчерашното неделно попладне и музички додаток. Имено во организација на КИЦ – Битола со поддршка на „Аеро кафе” вчера на Широк сокак пред споменикот на народниот херој „Стив Наумов” настапи бразилскиот џез гитарист Адриано Триндад.

Бразилскиот музичар Адријано Триндад свири Џез/Бразил (од Бразил). Поминувајќи низ неколку земји, вклучувајќи ги Холандија, Белгија, Франција, Шпанија, Италија, Ирска, Шкотска, Швајцарија, Уругвај, Англија, Нов Зеланд, Данска, Германија, Чешка, Шведска, Норвешка, Австрија и секако Македонија, може да се каже дека Адријано е граѓанин на светот.
Сметан за претходник на самба-рокот во Нов Зеланд и Европа, каде што живееше од 2007 година, Адријано Триндад отсекогаш бил пред самба џезот и самба-рок движењето што ги зафати Лондон и Париз неколку години, каде што се одржуваа ревиите на познатиот џез клуб Фавела Шик и Рони Скотс, позната игротека ширум светот.
Адријано Триндад има направено емисии во 54 земји, генерално резиме. Почетокот беше со победничка сезона 1 година, свирење на најголемите фестивали во Океанија (Jambalaya Festival и Axe Weekend) и помина низ неколку градови во Нов Зеланд. Адријано учествуваше на големи фестивали во Европа како фестивал во Глазгов, Прашки џез фестивал, Love Box (Лондон), фестивал во Мон Блан, фестивал во Минхен, Бразилски фестивал и фестивал на Ројал Алберт Хол, Џез фестивал Прага, фестивал во Брно, и свиреше во куќи како Рони Scotts Jazz Dock, Reduta Jazz, Full Jazz, North Sea Jazz (Амстердам), Rio Scenarium (Бразил), U Jazz Club, Dr. Gabs, Favela Chic, Florianopolis, Hot Club de Lyon, Monument Jazz (Сараево), Jazz Dock, Редута џез (Прага) Мостар џез фестивал (Босна), Џез Скопје (Македонија), Северно Море Џез (Амстердам), Б Флет (Берлин), 38 Рив (Париз), меѓу другите. Во Италија Адријано направи прекрасно партнерство со италијанската пејачка Лиза Мароне, снимајќи заедно работа во која се меша џезот со боса нова. Исто така издадени 2 албуми, SOTAQUE BRASIL и LADO B, и двата од италијанскиот лејбл GB Music, со седиште во Рим.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.