Куларт кујна- Мусака со тиквички

1210

Сезоната за свеж зеленчук започна и со радст чекаме свежиот зеленчук да биде дел од нашата кујна во поголем обем. Затоа за оваа недела наш предлог е Мусака со тиквички

Потребни состојки

-2 тиквички поголеми

-1/2 кг млад компир

-300 гр месо

-1 чаша ориз

-по вкус брокула

-две главици кромид, две јајца и чаша јогурт

-Зачини

Подготовка

Кромидот го сецката и пржите и во него ги додавате,  карфиолот

оризот, ситно исецкан компирот изачините

Се убаво  пржите и го додавате месото и со него продолжувате

да ја пржите смесата

Ја исклучувате од оган да докрчка а вие ги лупите и сечете на тркалца тиквичките

и ги редите во тавата

После првиот ред ја ставата смесата па повторно горе сецкани тиквички, ставате малку вода (една чаша) и ја ставате во рерна да се испече.

После 30-тина минути ја исклучувате и ја оставата да се олади внатре.

 

Кога ќе ја извадите таа е подготвена  за вашиот вкусен ручек

 

 

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.