Официјално: Велика Британија ќе биде домаќин на Евровизија 2023

28

Тоа е веста која евровизиските фанови ја чекаа. “Douze points” објави дека Европската радиодифузна унија (ЕБУ) и Би-Би-Си потврдија дека Изборот за песна на Евровизија во 2023 година ќе биде во Обединетото Кралство во име на овогодинешниот победнички радиодифузер, Украина UA:PBC.
Тим Дејви, генерален директор на БиБиСи, го кажа ова: „Да се ​​бара да бидеме домаќини на најголемиот и најкомплексен музички натпревар во светот е голема привилегија. Би-Би-Си е посветена да го направи настанот вистински одраз на украинската култура заедно со прикажување на различноста на британската музика и креативност“.
Минатата година победи “Калуш оркестар” од Украина а второпласиран беше британецот Сем Рајдер. Поради војната нема услови да се одржи евровизијата, во победничката земја. Британија досега осум пати ја има(ше) честа да биде евровизиска земја.

Валентина Ѓоргиевска Парго

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.