Почнуваат Есенски музички свечености 2022

87

***
4 ноември
петок
-Фоаје на НОБ 20.30 часот

Концерт на Камерен оркестар „БА-РОК“ Климент Тодоровски, Јане Бекевски – виолини, Марија Георгиева – виола, Кирил Јосифов – виолончело, Митко Иванов – контрабас, Марија Јакимовска – Флејта / пиколо, Татијана Петрушевска, Ѓорѓи Петрушевски – обои, Марјан Милошевски – фагот, Теодор Теодосиевски – ударалки, пејачи: Биљана Јосифов – сопран, Николина Јаневска – мецосопран, Драган Ампов – баритон, диригент/чембало: Иван Еминовиќ
режисер: Љупка Јакимовска

***
5 ноември
сабота 20 часот
-Салон на НОБ
Балетска претстава „ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН“
музика: Калиопи Букле, кореографија и режија: Олга Панго
либрето и драматургија: Сашо Димоски, асистент на кореографот: Горан Божинов, Саша Евтимова, костимограф: Раде Василев, мултимедија и дизајн: Емил Петров, дизајн на светло: Милчо Александров, дизајн на шминка: Златица Поповска, Користени се сценографски елементи од операта „Змејовата невеста“ – сценограф: Валентин Светозарев
Настапуваат:
Олга Коклова: Александра Мијалкова
Дора Маар: Мими Поп-Алексова Атанасовска
Ева Гуел: Ивана Коцевска
Мари–Терез Валтер: Саша Евтимова
Франсоаз Жило: Христина Наќевска
Поштарот: Мирослав Митрашиновиќ
Слаткарот: Балаж Лочеи (Унгарија)
Пријателот: Агим Бафтии
Чевларот: Ендру Кук (Англија)

***
7 ноември понеделник
-Музеј на македонската борба- 20 часот

Концерт „ВИВАЛДИЈАДА“ Кончерти гроси за две виолини, виолончело, лаута, фагот и флејта од Антонио Вивалди (1678-1741)
Оркестарот на „ПОЛИФОНИЈА“ со гости професори и солистите: Ивана Здравкова, Бојана Митковска, Александар Ицковски, Филип Гечовски, Алек Гравчевски, Јосипа Василевска и Барбара Гиноска

***
17 ноември четврток
Културно информативен центар- 20 часот
Концерт на „ПИЈАНО ТРИО“ Татијана Петрушевска Караскаковска – обоа, Марјан Милошевски – фагот, Петар Макариевски – пијано

***
22 ноември- вторник
Фоаје на НОБ- 20часот
Концерт на Ивона Нацевска – сопран, Андреј Наунов – пијано

***
25 ноември- петок
20.30часот
– Фоаје на НОБ
Концерт „CORE ‘NGRATO” – Христо Арсовски – тенор, Јане Дунимаглоски – тенор, Ернес Ибраимовски- баритон, Андреј Наунов – пијано

***
26 ноември- сабота
Дом на АРМ 13 часот
Концерт за деца „КАРНЕВАЛ НА ЖИВОТНИТЕ“ – Пламенка Трајковска – виолина, Ајхан Куртов – пијано, Анита Бошкоска – наратор

***
29 ноември- вторник
Културно информативен центар 20 часот
Концерт на Марија Јакимовска – флејта и Билјана Петровска – пијано

***
30 ноември- среда
Фоаје на НОБ -20.30 часот
Концерт на „NONET +“ – диригент: Ангел Спироски

***
01 декември– четврток
Фоаје на Национална опера и балет- 20 часот
Концерт посветен на 90 години од раѓањето на Љубомир Бранџолица

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.