Сара Ароести со концерт на “Скопско лето 2022”

56

Серијата успешни концерти на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022, продолжува утревечер, 27 јули, со концерт на САРА АРОЕСТИ.
Решена да помогне да се пренесе ладино (јудео-шпанската) култура на новите генерации, Сара Ароести се потпира на нејзините сефардски семејни корени од Северна Македонија за да ги претстави традиционалните и оригинални ладино песни со нејзиниот уникатен спој на балкански звуци, поп и џез. Од 2001 година, Ароести го обиколи светот и сними седум албуми, A la Una: In the Beginning (2003), Puertas (2007), Gracia (2012), Ora de Despertar (2016), првиот целосно оригинален детски албум на Ладино, Together/Endjuntos (2017), наградуваниот Монастир (2021) и неодамна објавената Ханука! (2021). Во 2014 година Ароестi ја освои сефардската награда на Меѓународниот еврејски музички фестивал во Амстердам, а во 2015 година ги претставуваше САД на Меѓународниот фестивал на сефардската музика во Кордоба, Шпанија. Ароести моментално го режира The Monastir Project, музичка соработка помеѓу Израелците и Македонците за да и оддаде почит на некогаш просперитетната балканска еврејска заедница. Покрај пишувањето музика, Ароести има објавено бројни написи и есеи за зачувувањето на културата на Сефардите како и книги со сефардска тематика за деца. Донесувајќи ладино зборови и музика на младите и старите, Ароести доби широко критичко признание за нејзините напори да ја запознае сефардската култура на пошироката публика.
Монастир, предводен од американската пејачка и композиторка Сара Ароести, ја слави богатата еврејска култура што некогаш цветала во Монастир (сега Битола) пред Втората светска војна. Со предци од Монастир, Ароесте посвети долгогодишно истражување истакнувајќи ги приказните за оваа прекрасна изгубена заедница. Монастир обединува музичари од Израел, Северна Македонија и САД за да изведуваат песни кои некогаш им биле сакани на Евреите од Монастир, со теми кои се движат од носталгија до болка во срцето, спасение и многу повеќе. Некои песни се претставени на ладино, сефардските јазици што го зборуваат Евреите од Монастирли, други се на хебрејски, а трети се на македонски и се однесуваат на Монастир и неговото еврејско население. Курирани и аранжирани за време на пандемијата од Ароести и музичкиот соработник Шаи Бачар (Израел), снимениот Монастир албум беше објавен во јуни 2021 година на меѓународно признание и награди. Ова лето ја означува премиерата на изведбата во живо на Монастир. Избрани уметници се Сара Ароести, Хелена Суша, Сефедин Бајрамов, Вевки Амедов, Шаи Бачар, Мајан Доари, Шани Шавит и други специјални гости. Со неверојатни визуелни и композиции и стари и нови, Монастир ја раскажува музичката приказна за некогаш живиот дел од историјата на земјата. Тоа е потресна снимка од минато време и надеж во музиката што живее и денес.

За повеќе: www.saraharoeste.com

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.