Цветин прати Цветен венец за Вартоломеј

66
Македонскиот уметник, хуманист и мисионер на мирот Живко А. Поповски- Цветин нацрта Цветен венец на Апостол Павле, подарок за вселенскиот патријарх Вартоломеј. Цртежот ќе му го врачи проф.Олга Мурџева Шкариќ, во Истанбул на 11 јуни 2022. 
Цветниот цртеж содржи 12 бели кринови и носи порака за мир.
Хуманистот и годинава е повторно номиниран за Нобелова награда за мир, каде во 2009 година заврши на високо петто место. 
На 29 мај, Цветин доби медал, во знак на почит и благодарност за подарени 130 ,,Цвеќиња на мирот,”за Кралската Гарда и за Оркестарот на Норвешка, при посета на изложбата” Цвеќе на мирот” во Дом на Арм.
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.