Македонската културна дипломатија е подготвена да одговори на глобалните предизвици

32

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска се обрати на отворањето на Годишната меѓународна научна конференција на УКЛО 2023 во Битола, каде што врвни научници споделуваат решенија за остварување на целите на Обединетите нации до 2023 година.
„Исправени пред глобалните предизвици,“, рече министерката Костадиновска- Стојчевска, „крајните решенија произлегуваат од обединетоста на културата, науката и политиката“ и додаде: „Сиромаштијата, нееднаквоста, климатските промени и гладот не се изолирани борби туку поврзани битки. За да се справиме со нив, треба да се обединиме, преминувајќи ги академските дисциплини, географските поделби и идеолошките линии“.
Министерката говореше за моќта на културата која го облагородува секое општество, ги поврзува и ги спријателува народите, има активистичка улога по сите прашања што го засегаат светот. Затоа, Костадиновска-Стојчевска на Конференцијата, која се одржува на Светскиот ден на науката за мир и развој, посочи:„ Македонското општество, со своите многубројни предизвици, комплексност и меѓусебни зависности, бара пристап што ги надминува границите. Северна Македонија има голем потенцијал за развој на својата културна дипломатија, таа има свое препознатливо место на културната мапа во регионот на кој припаѓа, но и многу пошироко, благодарение на богатото културно наследство, изворната фолклорна традиција, светски познатата сакрална уметност до современиот препознатлив литературен, музички и сценски израз“.
Темата на денешната конференција е „Мултидисциплинарен пристап кон Целите за одржлив развој”, затоа министерката истакна дека глобалните предизвици повикуваат на итност, амбиција и заедништво.
„Ние не сме тука само за интелектуална дискусија, туку сме собрани за да ја трасираме патеката на единството, соработката и визијата за трансформација“, рече министерката за култура.
Годинава одбележувањето на Светскиот ден на науката е во знакот на две важни случувања – прогласување на најдобрите научници на УКЛО во три категории и пристап кон УКЛО-мрежата како платформа за поврзување со научни дејци и институции кои дејствуваат надвор од Универзитетот.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.