Професор Венко Андоновски за феноменот “Негативна селекција”

354

(фото Википедија)

Познатиот професор и писател Венко Андоновски, во јавноста даде свое мислење што е негативна селекција.
Тој вели:
Негативна селекција е кога намерно на чело се избира послабиот, за да не оди напред подобриот, затоа што тогаш сите ќе мора да одат напред. За да не мора да се оди напред. За да не мора да се работи. Тоа е цената на мрзеливоста, комоцијата и диктатурата на просекот.
Тоа е кога народот сака да го убие најдобриот, затоа што најдобриот го засрамува просекот. Тоа е моја дефиниција, по искуствата со персонализмот и колективитетите.
Oбичните, не го сакаaт најдобриот, затоа што најдобриот им покажува колку се ретардирани, недугави, неработливи.
Во оваа држава постојат луѓе што откако ќе го испијат утринското кафе, прават планови како сопствениот бофал ќе го продадат како А-класа.
И прават планови (цели стратегии нацртани на хамер)како ќе им постават бариери на способните, од Бога бакнатите, на надарените.
Значи, целта е да се постави барикада.
Тоа се случува секаде – на факултетите, во политиката, кај чиновниците, во МАНУ.
Секаде.
Венко Андоновски

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.