Се подготвува новото издание на Тера Мадре

22

14.тото издание на Тера Мадре Салоне дел Густо,  ќе се одржи во Торино од 22-26 септември 2022 година. Terra Madre, е најголемиот собир на мрежата Слоу фуд, е жив пример за тоа како храната може да биде мост до мирот. Тоа покажува како, преку вклучување и размена, можеме да негуваме подобра иднина заедно. Овој, воедно најголемиот и најважниот меѓународен настан посветен на политиката за храна, одржливото земјоделство и животната средина е организиран од Слоу Фуд, регионот Пиемонт и градот Торино. Слоу Фуд сака да ја искористи енергијата на ова глобално движење со повторно обединување на производители на храна и активисти од целиот свет во Торино. Целта на настанот е да се дизајнира поинаква иднина за храната, иднина која се обликува преку секојдневниот избор на поединци, во колективните напори на заедниците и во политиките на јавните и приватните институции.

„Тера Мадре Салоне дел Густо 2022 година ќе биде одлична прилика да се истражат прашањата што ги покрена тековната еколошка, климатска и јавно здравствена криза, а да не зборуваме за геополитичката и различните понудени одговори. Нашата цел е да изградиме колективна визија за иднината на храната која ги надминува политичките граници, ставајќи го фокусот назад на заедниците кои нè хранат и нашите односи со нив, како и на пошироката врска помеѓу човештвото и остатокот од природниот свет. “, објаснува Еди Мукииби, потпретседател на Слоу Фуд.
„Темата избрана за ова издание на “Тера Мадре Салоне дел Густо” совршено претставува рестарт што конечно го доживуваме и што ни треба на сите“, нагласува Алберто Сирио, претседател на регионот Пиемонт. „Возбудени сме и ентузијасти што повторно ќе бидеме домаќини на заедниците на Тера Мадре во Пиемонт за настан кој ги преминува границите и повеќе не е само симбол на нашиот регион, туку стана наследство за нашата територија, што го прави навистина уникатен и познати на сите географски широчини…
-Меѓународниот настан посветен на политиката за храна и земјоделството ќе биде во Парко Дора и тоа ме прави особено горд, додава Стефано Ло Русо, градоначалник на градот Торино.
-Тера Мадре Салоне дел Густо ќе анимира област во која до неколку години беа сместени производствени погони и челичарници и сега е едно од најважните зелени бели дробови во Торино. Совршено место за конкретно да се покаже пример за еколошка и социјална регенерација. Имаме за цел да пречекаме 3000 делегати од 150 земји, доколку геополитичката и здравствената ситуација тоа го дозволува…
Програмата ќе содржи пет главни конференции со меѓународни говорници на високо ниво, на кои ќе дискутираат за регенерацијата во сите нејзини облици, од земјоделска до социјална перспектива, од градови до лични избори. Освен тоа, во Арените, мрежата на Слоу Фуд ќе се зборува за размена на искуства, проекти и предизвици за заедно да го дефинираме идниот систем за храна, најавјва организаторот. Три прекрасни дела го претставуваат срцето на ова ново врамено издание на Тера Мадре Салоне дел Густо и главните области на работа на Слоу Фуд. Во рамките на првиот, учесниците го откриваат пристапот на Слоу Фуд кон биодиверзитетот, кој започнува со храна и вклучува културна разновидност, традиционално знаење и работата на заедниците во руралните области. Градината со мандала го отвора онај дел посветена на образованието, со активности и работилници за возрасни и деца посветени на нашата почва и нејзиното богатство. Конечно, посетителите имаат можност да дознаат повеќе за кампањите за застапување на Слоу фуд и да преземат активности како протагонисти на движењето Слоу фуд. Иако ова издание го означува враќањето во Торино и Пиемонт, и сите традиционални формати на настанот, ќе продолжи да го шири својот дофат преку дигитални активности: оние кои не можат да одат во Торино сепак ќе можат да се приклучат на разговорите за иднината на храната онлајн . Меѓународниот пазар, со сите негови бои, ароми и гласови, отсекогаш бил срцето на Тера Мадре Салоне дел Густо, место за средба на илјадници производители од целиот свет и стотици илјади посетители. Во ова издание на настанот пазарот повторно е единствен повод да се открие извонредната гастрономска разновидност од многу земји.
Посетителите ќе можат да учествуваат во работилниците за вкус и состаноци за вечери, за да го прошират своето знаење истовремено стимулирајќи ги сетилата и слушајќи ги приказните на луѓето зад производите и присуствуваат на специјални вечери од готвачи од целиот свет. Регенерацијата на настанот започнува од неговата локација.
Настанот се одржува во Парко Дора, голем парк надвор од центарот на градот Торино, кој се наоѓа на местото на стара челичарница. Тој е моќен симбол за градот и за Тера Мадре, покажувајќи како екс-индустриските области можат да се трансформираат во зелени површини, за доброто на луѓето и на планетата. Ова издание на Тера Мадре Салоне дел Густо се надоврзува на искуството од изданијата организирани од 1996 година и на знаењето стекнато во 2020 година, кога настанот се одржа во хибриден форма, комбинирајќи онлајн настани и помали офлајн активности. Тера Мадре Салоне дел Густо е организиран од Слоу Фуд, Регионот Пиемонт и Градот Торино. Настанот е овозможен со поддршка на компании кои веруваат во вредностите и целите на настанот, вклучувајќи ги и главните партнери: Iren, Lavazza, Parmigiano Reggiano, Pastificio di Martino, QBA – Quality Beer Academy, Reale Mutua and UniCreditFondazione Compagnia di San Paolo, Fondazione CRT, Consulta delle Fondazioni di origine bancaria del Piemonte e della Liguria.
В. Ѓ. Парго
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.