Се подготвува Детската Евровизија 2022

62

Детската Евровизија 2022 година ќе се одржи во Ерменија, по победата што ја освоите на натпреварот кој лани се одржа во Париз. Инаку тоа беше втор пат Ерменија да победи на натпреварот, првиот во 2010 година. За оваа година засега следните земји го потврдија учеството или го изразија својот интерес: Ерменија, Бугарија, Франција, Грузија, Ирска Холандија, Полска, Португалија и Шпанија.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.