Филм на неделата – Green Book (2018)

6994

“Green book” – „Зелената книга“ е филм со производство 2018, комедија и драма. Првата проекција се одржа во ноември во САД.

Приказна за  работничкото дуо, италијанско-американско кои стануваат станува возачи  на афро-американски пијанист на неговата турнеја. Турнејата ќе им донесе многу возбуди,нови места и локации,хумор и непредвидени ситуации. Дејството се случува  во 1960-тите години на локации низ американскиот југ.

Режисер: Питер Фарели

Сценаристи -Ник Валелонг, Брајан Хајас Курие 

Играат : Виго Мортенсен, Махершала Али, Линда Карделини 
 
куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.