недела 20 октомври, 2019

22.октомври- Балетот “Дамата со камелии“ на сцената на МОБ

Во вторник, 22 октомври, 2019 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со...

Излезе од печат книгата „Зборови со персиско потекло во Македонскиот јазик“ од доц. д-р...

Деновиве од печат излезе  книгата „Зборови со персиско потекло во македонскиот јазик" од доц. д-р Зеќир Рамчиловиќ. Ова е прва книга кај нас која...

Нордискиот трилер “Враќањето на Хана“ во кино Милениум

Психолошкиот трилер „Враќањето на Хана“ на германската режисерка Естер Бијалас од утре (17 октомври) се прикажува на репертоарот на киното „Милениум“ со почеток во...

Licentia poetica со Мирјана Стојановска- Денес, сите букви молчат…денес, сите како да кријат..

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски   Мирјана Стојановска е родена во Битола, во 1971 година. Дипломира на Филолошкиот факултет во Скопје, а магистрира на Педагошкиот Факултет...

На „Џифони Македонија“ овации за филмот „Светлина“ што го снимија средношколци

Инфо од Џифони Макеоднија : Огромна поддршка добија средношколците-автори на филмот „Светлина“ во режија на Мартин Чичовски. Вчера по премиерата на филмот во рамките...

Операта “Кавалерија Рустикана“ вечер во МОБ

Вечерва (15 октомври ), со почеток во 20.00ч Македонската опера и балет Ви ја најавува трагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се...

Giffoni Македонија по седми пат ги отвори вратите на филмската уметност за младите во...

Во саботата вечерта започна 7.издание на Филмскиот фестивал за  млади „Џифони Македонија“ во киното “Милениум“ со проекција на филмот „Несовршена доба“.  Фестивалот  им посака...

Куларт филм на неделата- ДВОЕН ЖИВОТ ( Doubles Vies)

  https://youtu.be/osqw349H9zE Француската романтична комедија Комедија - Doubles Vies, ја раскажува приказната за успешниот париски издавач Аан, кој се труди да се прилагоди во дигиталната револуција...

Во трката за награди на „Киненова“ 2019 се седум филмови, а наградите ќе бидат...

Со доделување награди, вечерва ќе заврши официјалниот дел од програмата на фестивалот посветен на дебитантски филм „Киненова“. На годинешното издание  се натпреваруваат седум филмови,...

Licentia poetica со Оливера Доцевска – Песната сама се пишува, толку лесно читлива, а...

Уредник: Филип Димкоски Оливера Доцевска е родена во Куманово, на 5.3.1975 година. Дипломира на Универзитет „Св.Кирил и Методиј”, во Скопје, на Правен факултет. Работи во...

Следете не

1,339FansLike
120FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести