петок 13 декември, 2019

Филмот„Тајните архиви на Скопје„ со уште две проекции на 12 и 13 декември

Поради големиот интерес на видео колажот “Тајните архиви на Скопје“ кој беше прикажуван во Кинотека и Кино Култура,  се најавуваат  уште две проекции кои...

LICENTIA POETICA со Атанас Јанев-…Јас дишев со туѓи болки и умрев….

 Уредник на рубриката: Филип Димкоски Атанас Димитров Јанев е бугарски поет, писател, киносценарист и публицист. Роден е во 1993 година во Казанлак, Р. Бугарија. Во...

Интервју со Никола Русављевиќ-ПОЕЗИЈАТА НИКОГАШ НЕ ЗАМРЕЛА, ЛУЃЕТО СЕ ЖЕЛНИ ДА ЈА СЛУШААТ

 Разговорот го водеше: Филип Димкоски Никола Раусављевиќ е млад српски автор кој живее и твори во Нови Сад. Роден е во 1991 година во Кaрловац,...

LICENTIA POETICA со Ивана Ѓукиќ – Сите тие песни, кај мене во една песна...

Уредник на рубриката: Филип Димкоски Ивана Ѓукиќ е родена на 21.6.1984 во Подгорица, Црна Гора. По завршување на гимназијата и  по завршувањето настудиите на Факултетот...

Народен театар Битола- Успешно гостување во Кина и одбележување на 75 годишен јубилеј на...

На театарската сцена во Шангај и Пекинг годинава повторно прозвучи македонскиот јазик со  Ансамблот на Народниот театар од Битола, кои на оваа сцена ја...

Промоција на книгата „Виножитото зад душата“ од Милан Јазбец

„Зборовите се како чуда, само со нив мора да бидеш внимателен, умешен и нежен“ – Милан Јазбец Писателот Милан Јазбец, кој е воедно актуелен амбасадор...

LICENTIA POETICA со Весна Мундишевска-Велјановска-Во кануа галии и бродови луѓе без визија крстарат по...

Уредник на рубрикатa: Филип Димкоски Весна Мундишевска-Велјановска е родена 1973 год. во Битола. Член е на Друштвото на писателите на Македонија, на Битолскиот книжевен круг...

Грандиозната „Клеопатра„ во балетска изведба на сцената на МОБ

Грандиозна постановка на балетскиот спектакл „Клеопатра“ , разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, беше премеиерно изведен вчеравечер во...

Доделени наградите на затворањето на 18. издание на CINEDAYS

Со прогласувањето на наградените филмови и премиерата на филмот „Зад хоризонтот“ на Делфин Ларисиво киното Милениум е затворен 18-от Меѓународен фестивал за европски филм...

Азиска премиера на „Врба“- ВО ТАЈПЕЈ РЕДИЦИ ЗА АВТОГРАМ ОД МАНЧЕВСКИ

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми имаше голем...

Следете не

1,369FansLike
127FollowersСледи не
2SubscribersSubscribe

Последни вести