19 јули 1967-Македонската православна црква прогласи автокефалност

2190

1967 била година според јулијанскиот календар, година од новата ера, 967. од вториот милениум, 67. од 20 век и осма од 1960-тите.Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се бројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Македонска православна црква – Охридска архиепископија, Јустиниана прима (МПЦ-ОАЈ) или само Македонска православна црква (МПЦ) — национална црква на Македонсците со православна вероисповед и најголема црква во Македонија.


Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Доситеј II ( Маврово, Гостиварско, 7 декември 1906-Скопје, 20 мај 1981), е прв археипископ на возобнovената Македонска Православна Црква-Охридска Архиeпископија и, според МПЦ-ОА, наследник на Арсениј II.

куларт.мкСодржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.